Türk Aile Şirketleri Kuzey Yıldızı’nın Peşinde

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından başlatılan Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi, aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini ve kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan işletmelerin teşvik edilmesini amaçlıyor.

Proje dört başlıkta ilerliyor!

TAİDER’in Kuzey Yıldızı Projesi, kurumsal sürdürülebilirlik için dört bileşeni barındırıyor:

• Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi

• Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü

• Değerlendiriciler

• Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları

Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilme imkânı veren “Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi”, çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller için yaratılan etkiyi puanlıyor ve geri besleme raporu sunuyor.  Test, İngilizce dışında ilk kez TAİDER tarafından Türkçe’ye çevrildi. 

“Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü”, kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan, çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller açısından fark yaratarak ülke ekonomisine değer katan aile işletmelerinin teşvik edilmesini amaçlıyor. Ödül için başvuran şirketler, sunulacak değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkanı elde edecek.

Ödül sürecinde eğitilecek “Değerlendiriciler” hem teorik, hem de pratik uygulama ile öğrenme ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama imkânı bulacaklar. Bu projenin en önemli çıktısının TAİDER bünyesinde eğitilmiş ve uygulamada bulunmuş değerlendiriciler kazanmak olacağına inanıyoruz.

Etki değerlendirme testini yüzde 100 tamamlayan aile şirketleri için takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan “Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları” oluşturuldu. Düzenli yapılacak toplantılar ile şirketler, sürdürülebilirlik yolculuğunda birlikte yürüyecek.

Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü

Projenin ana bileşenlerinden “Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü”nün amacı, aile şirketlerinin sürdürülebilir iş modelleri geliştirmelerinde katkı sağlamak, iyi örnekleri paylaşarak öğrenmeyi hızlandırmak, gelişimin tüm kurumlara yayılımını sağlama yönünde itici güç oluşturmaktır.

Ödüle ön başvuruda bulunan şirketlere özel bir bilgilendirme günü düzenlenecek. Ödüle başvuran şirketlerin bu alanda çalışmaları sırasında çözemediği sorularına yanıt bulması ve sunulacak sonuç raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı sağlanması hedeflendi. Değerlendiricilerin, değerlendirme sürecinde öğrenmelerine fırsat sağlanması ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama imkânı bulmaları projenin en önemli çıktısı olacaktır.

Aynı zamanda aile işletmelerinin yönetimi alanında yenilikçi, yaratıcı ve başarılı uygulamaları tanımak, iyi örneklerden kazanımlar sağlayarak, sektörün ve uygulamaların gelişimine katkıda bulunmak ile birbirinden öğrenme ve yenilikçiliği özendirmek bu sürecin en önemli katkıları olacaktır.

Ödülü Sunan TAİDER:

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, ülkemiz aile işletmelerinin yüksek performanslı, uluslararası yönetim ilkelerine sahip, ülkemize değer yaratan ve sürdürülebilir kurumlar haline gelmelerine destek veren, üyelerinin en iyi uygulamaları ve çözüm gerektiren sorunları paylaşabilecekleri, dünyanın önde gelen aile şirketleri ile iletişim kurabilecekleri ve gelecek nesillerini geliştirebilecekleri önder bir kurumdur. Türkiye’deki aile işletmelerinin nesiller boyu gelişmesi, ülkemiz ekonomisinin daha sağlıklı ve kalıcı büyümesine destek olmak amacıyla 2012 yılında kurulmuştur ve 27 ülkede örgütlenmiş İsviçre merkezli Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (Family Business Network International) Türkiye üyesidir.

Ödül ve Değerlendirme Modelinin Geliştiricisi:

ARGE Danışmanlık, 1991 yılından bu yana müşterilerine yönetim danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır. Bugün gelişmiş metodolojileri, çeşitli sektörlerde elde ettiği deneyimleri ve güçlü danışman ekibi ile ARGE, Türkiye’nin önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır. Rekabet stratejisi, iş mükemmelliği ve kurumsallaşma alanlarındaki çalışmaları ile şirketlerin kendi piyasalarında önder olmalarına önemli katkılarda bulunan ARGE’nin hizmetlerinin tümü müşterilerinin iş performansını farklı olarak arttırmaya yöneliktir.ARGE Danışmanlık, uluslararası içerikte ve yerel şartlarda uygulanabilir çözümler, bunlara ulaşmak için gerekli metodoloji ve uygulama deneyimi ile aile işletmelerinin kurumsallaşması yönünde projeler gerçekleştirmektedir.

ARGE, TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü’nün tasarım ve uygulamasını gerçekleştirmektedir.   

Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirme Testi için:

http://bimpactassessment.net/familybusinessnetwork

Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirmesi Türkçe Soru Rehberi için:

http://taider.org.tr/images/belgeler/kuzey_yildiziaile_sirketlerinde_surdurulebilirlik.pdf

Yaklaşan Etkinlikler

Aile Şirketlerinde Dijitalleşme: Dijital Dönüşüm Ne Demek?

25 Eylül 2017 Pazartesi

TOBB Üniversitesi Söğütözü, Ankara

AİLELER BULUŞMASI İSTANBUL

08 Ekim 2017 Pazar

Sait Halim Paşa Yalısı, İstanbul

Yeniden Başlamak Sağlam Adımlar Atmak

14 Ekim 2017 Cumartesi

Movenpick Otel - İzmir

AİLELER BULUŞMASI, İZMİR

22 Ekim 2017 Pazar

İzmir

TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi

03 Kasım 2017 Cuma

İstanbul

Uluslararası FBN 28. Dünya Zirvesi

08 Kasım 2017 Çarşamba

Kanarya Adaları, İspanya

Perdeden Hayata Buluşması, Bursa

29 Kasım 2017 Çarşamba

Bursa

Aile Şirketlerinde Yönetim Kurulu Dinamikleri

13 Aralık 2017 Çarşamba

Bursa

AİLELER BULUŞMASI, İSTANBUL

17 Aralık 2017 Pazar

İstanbul

Direktörler Toplantısı

24 Ocak 2018 Çarşamba

Belçika

Kurumsal Üyelerimiz

YUKARI ÇIK