Üye Röportajları

Fahrettin Gülener Röportajı

Sizce aile şirketlerinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamakta en önemli konu nedir?
“Hiçbir şey senin değil, senin olan tek şey yaptıklarındır” sözünü anayasa olarak kabul edip ona göre rotamızı çizmekteyiz.
İşletmelerin kurucusu daima bir “baba” olup, ikinci nesle ulaşabilmiş işletmelerimiz ülke genelinde henüz %4 oranında seyretmektedir. İkinci nesile aday binlerce işletmemizin ülkemizin temel taşları olduğunu hep biliriz ama nasıl ve nerede, ne zaman, hangi şekli alacağını henüz tam öğrenmiş değiliz. Yani şirket babadan aileye geçme aşamasındadır; ailenin gençleri tahsil yapmış ve her şeyi çok bilmektedir veya tahsil yapmamış ama yine çok bilmektedir! Bu durumda babalar ve çocukları ideal şartlarda anlaşmayı başarabilirse herkes için bir gelecekten söz edilebilir. Kurucusu baba olan aile şirketleri baba ile birlikte ölmemeli. Babayı hayırlısıyla uğurlayalım ama kurduğu fabrikaları ve düzeni ülkemiz için, kendimiz için ve kendi çocuklarımız için yükselterek yaşatalım.

Şirketinizde sürdürülebilirlik ile ilgili ne gibi çalışmalar yapılmıştır ve sonuçları sizi nasıl etkiledi?
“Takım” olamamış hiçbir beraberlik, ortaklık ya da toplum hareketi dahi bir yere varamaz.

1972'de Erkalıp ile otomotiv sektöründe faaliyet göstermeye başlayan ve 45 yıllık bilgi birikimiyle Ermetal Otomotiv, Bürosit Büro Donanımları, Erkalıp, Ergıda, Plasmot ve Mobsit şirketleriyle Ermetal Şirketler Grubu adını almıştır. Tüm şirketler toplam 40 bin metrekare alanda 1600 çalışanı istihdam ederek Bursa ve Türk ekonomisine katkıda bulunmaktadır.
Ermetal Şirketler Grubu’nun iş kolları  otomotiv endüstrisi, kalıpçılık, işe özel makine, fikstür, özel aparat - kontrol mastarları, ofis mobilyaları ve gıda sektöründen oluşmaktadır.
Ermetal Otomotiv   gövde saç parçaları, kaynaklı kompleler, koltuk  karkası ve parçaları, el fren kolu, gibi ürün grupları ile yerli, yabancı ana otomotiv  sanayilerine  (Tofaş, Fiat, Ford Otosan, Toyota TMMT, Oyak Renault, Takanichi, Fiat, Volkswagen) ana ve yan  sanayi olarak  hizmet vermektedir.
Ermetal ve grubun başlangıcını oluşturan Erkalıp bugünkü ürün gamının gerçekleşmesini birlikte sağlamaktadır. Erkalıp, sahip olduğu makine ve teçhizat donanımı, yetiştirmiş olduğu insan kaynağı ile modern bir kalıp fabrikasıdır ki  sadece  Ermetal Şirketler Grubu’na değil aynı zamanda, yurtiçi ve yurtdışı  müşterilerine kalıp setleri  yapmaktadır.

Bu çalışmaların sonucunda Pegeout ve Citroen grubu içerisinde yer alan ve dünyanın önde gelen kalıp üreticilerinden olan Fransız PCI Uluslararası Satınalma grubu, Erkalıp’ı dünya çapındaki yüzlerce PCI tedarikçisi arasından sadece 15 firmayla sınırlandırdıkları ve bundan sonraki projelerini birlikte yürütmeyi planladıkları ana tedarikçi grubuna dâhil etmiştir. Bu kapsamdaki işbirliği yaklaşık 10 yıldır sürmekte ve tüm kapı kalıplarının 28. fazı üretilmektedir. Bu gelişme Erkalıp’ın geldiği üretim ve kalite seviyesinin önemli bir kanıtıdır. Büro mobilyaları sektöründe; anahtar teslimi iş yapan üretici kimliğine sahip, çok kaliteli işlerin imzasına sahip Bürosit firmamızla kıvanç duymaktayız.
Mühendislik plastikleri alanında kalıplarını kendisi yapan; Tofaş, Valeo ve Faurecia firmalarına ait kritik işlerin başarılı üreticisi Plasmot firmamız var. Şahsi merakımdan doğan, otomasyon özellikli, dondurulmuş unlu mamuller üreticisi Ergıda firmamız Türkiye’deki yabancı markaların tercihen iş verdiği disiplinli ve dürüst firmamızdır.
 
1975 yılından beri, “iş sahibinin, kendisini patron olarak hissettirmemesi adına, İstanbul’da özel eğitimler alması iyi olur” diyen rahmetli Vehbi Koç’un tavsiyesiyle, birçok konu başlığında kendimi eğittim. İlk organizasyon şemamız 1983 tarihinde yapıldı ve başarıya ulaştı. Bugün ise 13 yıldan beri CEO düzeyinde ülkemize örnek olabilecek üst standarttaki temsilcimizle barış ve başarı sürecini kıvançla yaşıyoruz. Çocuklarım yönetim kademelerinde görev almazlar. İlk yıllarında şirket genel müdürlerinin yanında daha sonra CEO’nun emrindeki eğitim süreciyle şimdinin öğrencileri, gelecek neslin ise yöneticileri olarak yetişirler. Üç çocuğum için tüm fabrikalarımızın her köşesinde çalışanlarla iş bilgisini geliştirme diyaloğu sürekliliği mevcuttur.

TAİDER üyeliğinin şahsınıza, ailenize ve şirketinize katkıları neler oldu? Kısaca bizimle paylaşır mısınız?
TAİDER varsa, yaşıyorsa ve güçlüyse aile şirketlerinin bir meleği var demektir.

TAİDER hiçbir şirketi kurtarmaya veya yüceltmeye yetkili ve memur değildir. TAİDER, aileleri geleceğe bakmaya yönlendirecek ortak aklın ev sahipliğini yapmaya niyetlenmiş, sizler ve bizlerin toplamıdır. Her birimiz kendi irademizle kararımızı ortaya koyup “dünyada bu işler nasıl yürüyor?” türünden sorularla konuyu her fırsatta açmak zorundayız. Ülkemizde dahi bu konuda başarılı olmuş epey sayıdaki şirket nasıl başarmış deyip en uygun çözümü iş işten geçmeden bu çatının altında bulacağımızın habercisi olarak ilgi ve dikkatlerinizi çekiyoruz. Evlatlarım TAİDER üyeliği sonrası diğer işletmeler ile yakın ilişkiler kurarak, pozitif yönlü kıyaslamalar ve yaşanan ortak sorunlara karşı çözümcü fikir alışverişleri sonucu farkındalıklarını arttırmış ve bu beraberliğin değerini yaşamaya başlamışlardır.
Kararlılık, zamanı sahibine hediye eder! “Hayatın esası zamanlamadır, bazen geç alınan en doğru karar yanlıştır.” Haydi, vakit kaybetmeden tüm aile şirketleri TAİDER’e!

F.GÜLENER


25 Ağustos 2016 Perşembe

Yaklaşan Etkinlikler

Melek Yatırım 101 - Hukusal Altyapı

15 Temmuz 2020 Çarşamba

8. Gelecek Nesil Zirvesi

28 Ağustos 2020 Cuma

Aileler Buluşması İZMİR

20 Eylül 2020 Pazar

İzmir

Toplantı İzmir - Ortak Etkinlik

14 Ekim 2020 Çarşamba

İzmir

Anıtkabir Ziyareti

27 Ekim 2020 Salı

Ankara

Yeşilova Holding Üye İşyeri Ziyareti

26 Kasım 2020 Perşembe

Bursa

TAİDER Tanıtım Videoları

Kurumsal Üyelerimiz

E-Bülten Aboneliği

YUKARI ÇIK