TAİDER Etkinlik Takvimi
11
Mart
2021

TAİDER Akademi Webinar Serisi “Çıktık Bir Yola, Heyecan Dorukta” 11 Mart- Ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen tıklayınız.

Çevrimiçi Etkinlikler

Değerli TAİDER Üyelerimiz,

TAİDER Aile İşletmeleri Akademisi tarafından tasarlanan “Nesiller Arası Geçiş” üst başlığında, altı farklı ailenin konuşmacı olacağı önümüzdeki günlerde sizlerle buluşacak oturumlar sadece TAİDER üyeleri için hazırlandı.

Serinin son oturumu 11 Mart 2021 Perşembe saat 17.00’da “Çıktık Bir Yola, Heyecan Dorukta” başlığında çevrim içi olarak gerçekleşecektir. Kurumsal üyemiz Tena Tekstil’in aile üyeleri Ayhan NALBANT, Beste NALBANT ve Berke NALBANT’ın konuşmacı, İnci Holding Yönetim Kurulu Üyesi, TAİDER Üyesi Ece ELBİRLİK ÜRKMEZ’in oturum yöneticisi olacağı etkinliğimizde sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Kayıt için lütfen tıklayınız.

Saygılarımızla,

Akademi Komitesi


30
Mart
2021

Aileler Buluşması İzmir

Çevrimiçi Etkinlikler

04
Mart
2020

Değerlerle Büyüyen Mutlu Aile Mutlu Şirket

TAİDER üyeleri mutlu aile şirketi olmayı konuştu.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İzmir temsilciliği tarafından düzenlenen Aileler Buluşması’nın konuşmacı konukları Mutlu Metal Aile Şirketi’nin birinci nesil üyeleri Çimen ve Engin Atalay ile ikinci nesil üyeleri Gülesin Boyacıoğlu ve Gülçin Atalay Tunç oldu. “Değerlerle Büyüyen Mutlu Aile Mutlu Şirket” başlıklı konuşmalarında aile üyeleri, ailenin ve işin “ortak değerler” üzerine kurulmuş olmasının öneminden bahsettiler.

Türkiye’deki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İzmir İl Temsilciliği Aileler Buluşması Etkinliği “Değerlerle Büyüyen Mutlu Aile Mutlu Şirket” konu başlığında gerçekleşti. Toplantıya konuk konuşmacı olarak davet edilen Mutlu Metal Aile Şirketi’nin birinci ve ikinci nesil üyeleri aile şirketi deneyimlerini TAİDER üyeleriyle paylaştılar.

Her aile şirketinin arkasında bir başka aile için ders niteliğinde olabilecek hikayeler olduğunu söyleyen TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, “İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi farklı şehirlerde paylaşım odaklı düzenlediğimiz bu toplantılarda pek çok aile şirketinin deneyimlerini dinleme fırsatı yakalıyoruz. Başarıların ve başarısızlıkların arka planını görebildiğimiz bu samimi paylaşımlar, Türkiye’deki aile şirketleri için yol gösterici nitelikte” dedi.

Toplantıda konuşan ailenin ikinci nesil üyesi ve Mutlu Metal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülesin Boyacıoğlu: “Mutlu Metal’in 40.yılında TAİDER’in düzenlediği aileler buluşması etkinliğinde konuk konuşmacı olarak davet edilmiş olmamız bizler için çok değerli. Kurucularımız Çimen ve Engin Atalay bize mutlu bir şirket olmak için önce değerleriyle birbirine bağlanmış mutlu aile olmak gerekliliğini anlattılar. Anlatırken yaşattılar, sıfırdan bir şirket kurmanın güçlüklerini, sebat etmenin ve özverili çalışmanın önemi vurguladılar. Mutlu Metal’in bu yolculuğunda bizlerle birlikte olan diğer aileler de kendilerinden bir şeyler buldu.  Bütün bunların sonucunda şu anda %90 ihracat oranıyla tencere sektöründe kalitesiyle ün yapmış global ve kurumsal bir firma haline geldik. İkinci nesil olarak ben ve şirkette Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yapan kardeşim Gülçin ile birlikte babamızın ürettiği bu değeri sahiplendik ve hep birlikte kişilerden bağımsız sürdürülebilir bir Mutlu Metal olmak için profesyonel kadromuzla birlikte kurum içi projelerimizi hayata geçiriyoruz.” dedi.

İzmir İl temsilcisi ve İzmir Çamlaraltı Koleji 2.nesil üyesi Gülçağ Gencer ise İzmir temsilciliği olarak aile şirketlerine yönelik düzenli olarak hayata geçirdikleri etkinlikler ve paylaşım platformuna katılımın her geçen gün artmasından duydukları mutluluğu dile getirirken samimi ve içten paylaşımları için konuklara teşekkür etti.


15
Aralık
2019

Aile ve Şirketi

Aile Şirketleri İstanbul’da Buluştu

TAİDER Üyeleri “Aile ve Şirketi” konulu toplantıda bir araya geldiler.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul temsilciliği tarafından düzenlenen aileler buluşmasında Evyap Şirketler Grubu İcra Grubu Başkanı ve 3.nesil üyesi Mehmed Evyap “Aile ve Şirketi” konulu konuşmasıyla konuk konuşmacı olarak yer aldı.

Toplantılarımızdaki temel prensip: Güven ve Şeffaflık

Toplantının açılış konuşmasında konuşan TAİDER İstanbul İl Temsilcisi ve Pelsan Aydınlatma 2.nesil üyesi Yiğit Göğüş: “Aileler Buluşması toplantılarımızda amacımız aile şirketleri arasında geçmiş deneyimlerin bir güven ortamı sağlanarak paylaşılmasına ve şirketlerin birbirinden öğrenmelerine olanak yaratmak. Güven ve şeffaflık temeline dayalı paylaşım odaklı aileler buluşması toplantılarımız sadece üyelerimize ve özel davetlilerimize açık olarak düzenlenmekte. Her aile şirketi esasında hayatın içinden çok önemli hikâyelere sahip, bu bilgi ve deneyim paylaşımlarının üyelerimiz için yol gösterici nitelikte olduğuna inanıyoruz.” diye konuştu.

TAİDER il temsilcilikleri ile Türkiye’yi kucaklıyor

“Üyeleri aile şirketli sahiplerinden ve gelecek nesillerinden oluşan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Türkiye’nin pek çok ilinde aile şirketlerini ilgilendiren konularda birbirinden öğrenmeye dayalı deneyim paylaşımı toplantılarına devam etmektedir” diyen TAİDER İl Temsilciliklerin Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Cryocan firması 1.nesil üyesi Tekin Urhan sözlerine şöyle devam etti: “Ankara, Bursa, İstanbul ve İzmir’de üyelerimizin yaşadıkları bu bölgelerde gönüllü temsilcilikler açtık. Kuruluşumuzdan bu yana geçen yedi yılda farklı sektörlerden 201 aile şirketi üyemiz ile toplamda 650 üyeye ulaştık ve amacımız il temsilciliklerimizi genişleterek Türkiye’yi kucaklayan bir dernek olmaktır.  

Kurum vizyonu ve değerleri çocuk yaşta öğrenilir.

Toplantının konuşmacı konuğu Evyap Şirketler Grubu İcra Grubu Başkanı ve 3.nesil üyesi Mehmed Evyap: “Bir aile şirketinde genç kuşağın çocuk yaşta kurum değerleriyle yoğrulmaya başlamasının kurumun uzun ömürlülüğü için en önemli anahtar olduğunu düşünüyorum. Liderlerini böyle yetiştiren tüm kurumlarda yönetenler değişse bile kurum değerleri değişmez, misyondan vazgeçilmez. Kurumun değerler ile yoğrulan aile şirketi gelecek nesilleri, işi büyütmenin yanı sıra, aile ve şirket değerlerinin bir sonraki nesile doğru taşınmasında kilit bir konuma sahiptirler” dedi. “Nesiller ilerleyip aile genişledikçe büyümeye ihtiyaç duyarız” diyerek konuşmasına devam eden Evyap liderlik ve devir planlamasında devralacak gelecek nesillerin tutkulu olması, işlerini çok sevmeleri ve işe adanmış olmaları gerektiğine inandığını söyledi. Devir almaya layık aile şirketi liderini kurumunu ve ailesini kendi nefsinin üstünde tutan ve şahsi fedakarlıktan kaçınmayan kişi olarak tanımlayan Evyap konuşmasının sonunda TAİDER’e sağladığı paylaşım ortamı için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından TAİDER’e yeni katılan üyelere üyelik belgelerinin takdimi gerçekleştirildi.


23
Ağustos
2019

Gelenekle Geleceği Buluşturmak

Aile Şirketleri Gelenek ile Geleceği Konuştu

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İzmir temsilciliği tarafından düzenlenen Aileler Buluşması’nın konukları Sarıgözoğlu Ailesi’nin 2. ve 3. Nesil üyeleri oldu. Etkinlikte aile şirketlerinde kurumsallaşma, nesiller arası farklılıklar ve nesiller arası iletişim gibi önemli konular tartışıldı.

“Gelenek ile Geleceği Buluşturmak” başlıklı toplantı Altınyunus Otel Çeşme’de düzenlendi. Toplantıda söz alan Sarıgözoğlu Ailesi’nin üyeleri İpek Erdem, İrem Sarıgözoğlu, İsmail Sarıgözoğlu, Levent Sarıgözoğlu, Mustafa Sarıgözoğlu, Seda Çalışan, Yağmur Sarıgözoğlu konuşmacı konuk olarak aile şirketi deneyimlerini TAİDER üyeleriyle paylaştılar.

TAİDER olarak “Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik” vizyonu ile aile şirketlerine özel olarak hazırlanan eğitim ve bilgilendirme etkinliklerinde güvenli ortam oluşturduklarını belirten TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, “Her aile şirketinin arkasında bir başka aile için ders niteliğinde olabilecek hikayeler var. İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara gibi farklı şehirlerde düzenlediğimiz bu etkinlikler oldukça değerli bilgilere sahip olmamızı sağlıyor. Buradaki bilgi ve deneyim paylaşımları Türkiye’deki aile şirketleri için yol gösterici nitelikte. Dolayısıyla etkinliklerimize tüm hızımızla devam edeceğiz. Bu etkinliğimize sponsorluk desteği veren Yaşar Holding Ailesine, misafirperverlikleri ve değerli destekleri için şahsım ve TAİDER adına çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Aile şirketlerinde kurumsallaşma, sürdürülebilirlik, nesiller arası iletişim, geleneksel yönetim anlayışı ile yeni nesil yönetim anlayışı gibi konuların konuşulduğu etkinlikte TAİDER İzmir İl Temsilcisi Gülçağ Gençer, “Samimiyet ve paylaşım odaklı düzenlediğimiz bu toplantılarda pek çok aile şirketinin deneyimlerini dinleme fırsatı yakalıyoruz. Başarıların ve başarısızlıkların arka planını görebildiğimiz bu etkinlikler oldukça önemli” dedi.

“100 aile şirketinden üçü dördüncü nesle geçiyor”

Nesiller arası geçişin sadece Türkiye’de değil, dünyadaki aile şirketlerinin ortak sorunu olduğunu söyleyen Sarıgözoğlu Ailesi 2. nesil üyesi Mustafa Sarıgözoğlu, “Dünya genelinde aile şirketlerinin ömrü 25 ila 35 yıl arasında değişiyor. Yani aile şirketleri kurucu nesilden ikinci nesle geçemiyor. Türkiye’de de her 100 aile şirketinden üç tanesi dördüncü nesle kadar varlığını sürdürebiliyor” dedi.

“Genç nesile mentorluk yapılmalı”

Kurucunun en önemli görevlerinden birinin aile bağlarını güçlü tutmak ve adil olmak olduğunu belirten Sarıgözoğlu Ailesi 2. nesil üyesi Levent Sarıgözoğlu ise: “Genç nesile mentorluk yapmak çok önemli. Onların deneyim kazanmalarını sağlamalıyız. Eğitim ve farkındalığı yüksek yeni nesiller, aile şirketlerinin geleceği için büyük değer ve zenginliktir” şeklinde konuştu.

“Kurumsal yönetişim ilkeleri benimsenirse sorunlar çözülür”

Türkiye’de büyüklükleri ve gelişim evreleri birbirinden farklı binlerce aile işletmesi bulunduğunu söyleyen Sarıgözoğlu Ailesi 3. nesil üyesi İsmail Sarıgözoğlu, “Şirketler, kurumsallaşma yolunda birbirinden farklı sorunlarla karşılaşıyor. Aile içi çıkar, inanç, değer ve ilişkilerin işe yansıması, değişime kapalı kültür anlayışı, aileden olmayan çalışanlara güvenilmemesi gibi noktalar kurumsallaşmayı zorlaştıran unsurlar arasında gösterilebilir. Ama kurumsal yönetişim ilkelerinin benimsendiği ailelerde sorunların çözülmesi de son derece kolay oluyor” dedi.

Aile şirketlerinin kurumsallaşmasında aile kültür ve değerleri, aile konseyi, aile anayasası, haleflik, hissedarlık, liyakat kavramlarının önemli araçlardan olduğunu belirten Sarıgözoğlu Ailesi 3. nesil üyesi İrem Sarıgözoğlu, sürdürülebilirliğin ise ancak ailenin ve işin birlikte kurumsallaşmasıyla mümkün olduğunu dile getirdi.

“Yenilenmek aile şirketlerinin doğalarında var”

Türkiye’de aile şirketlerinin yeniliğe açık ve yenilikler konusunda giderek esneklik kazandığının altını çizen Sarıgözoğlu Ailesi 3. nesil üyesi Yağmur Sarıgözoğlu, “Aile şirketleri yenilenmeyi doğalarında barındırıyor; çünkü her aile, zaman içinde aile şirketini yeni nesillere devretmeyi amaçlıyor. Dolayısıyla gelecek nesillerin, en doğru ve yeni eğitimi alabilmeleri için çabalıyorlar. Yeni nesillerin şirkette yer alması, tecrübe edinmesi ve yükselmesi aile şirketleri için sürekli yeniliktir” şeklinde konuştu.

“Sürdürülebilirlik adımları şirketleri büyütüyor”

Nesil geçişlerinde kurumsallaşmanın sürdürülebilirlik için vazgeçilmez olduğunun altını çizen Sarıgözoğlu Ailesi 3. nesil üyesi Seda S. Çalıdan, sürdürülebilirliğin ailenin ve işin birlikte kurumsallaşmasıyla mümkün olduğunu belirtti. Sarıgözoğlu Ailesi 3. nesil üyesi İpek S. Erdem ise araştırmaların, sürdürülebilirlik yönünde etkili adımlar atan şirketlerin daha hızlı büyüme sağlayabildiklerini gösterdiğini söyledi ve şirkette görev alan aile üyelerinin profesyonelleşebilmesiyle birlikte, gelecek nesillerin işi yönetecek doğru insanları seçebilme, denetleme ve yönetebilme yeteneklerinin geliştirilmesinin, (aile şirketinde aktif rol almaya ilgi duymayan yeni nesillere rağmen) sürdürülebilirliğin temelini oluşturacağına inandığını belirtti.

TAİDER’e özgü etkinliklerden biri olan “Aileler Buluşması Toplantıları”; aile, iş ve ortaklık çemberlerinde yer alan aile şirketi üyelerinin deneyimlerinin güvenli ortamda paylaşıldığı, aile şirketi sahiplerinin konuk konuşmacı olduğu programlar dahilinde TAİDER temsilciliklerinin bulunduğu Bursa, İstanbul, Ankara ve İzmir’de TAİDER üyelerine açık toplantılardır.


22
Haziran
2019

Kayseri’den Stuttgart’a 3 Nesil Girişimcilik

TAİDER üyeleri Kayseri’den Stuttgart’a Üç Nesil Girişimciliği konuştu

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul temsilciliği tarafından düzenlenen aileler buluşması, “Kayseri’den Stuttgart’a Üç Nesil Girişimcilik” konu başlığında, aile şirketi sahipleri ve gelecek nesil üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Aileler Buluşmasına konuk olan Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, kendi aile şirketindeki üç neslin öyküsünü anlatırken, nesiller arası doğru iletişim önerilerini paylaştı.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul Temsilciliği tarafından 22 Haziran’da düzenlenen Aileler Buluşmasının konuğu Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar oldu. TAİDER üyelerinin aileleriyle birlikte katıldığı toplantıda aile şirketlerinde kurumsallaşma, sürdürülebilirlik, nesiller arası geçiş ve doğru iletişim konuları tartışıldı.

Toplantının açılışında konuşan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu, “Samimiyet ve paylaşım odaklı bu toplantıları ‘Aileler İçin, Aileler Tarafından’ mottosuyla düzenliyoruz. Amacımız aile şirketleri olarak deneyimlerimizi paylaşırken, başarıların ve başarısızlıkların arkasında yatan nedenleri de en iyi şekilde kavramak. Her aile şirketi esasında hayatın içinden çok önemli hikâyelere sahip. Bu hikâyeler hepimiz için ders niteliğinde ayrıntılar ve bilgiler içeriyor. Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Ahmet Bayraktar, ‘Kayseri’den Stuttgart’a Üç Nesil Girişimcilik’ konulu paylaşımıyla bugün aramızda. İnanıyorum ki bu bilgi ve deneyim paylaşımları Türkiye’deki aile şirketleri için yol gösterici nitelikte olmaya devam edecek.” diye konuştu.

Toplantının konuğu olan Bayraktarlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Bayraktar, holdingin büyüme serüveninden yaşadıkları zorluklara, zor zamanlarda buldukları parlak çözümlerden şirketin gelecek nesillere aktarımına kadar pek çok önemli konuda görüşlerini paylaştı.

“Girişimcinin performansı kadar dönemin sosyoekonomik gelişmeleri de önemli”

Beş nesildir otomotiv işiyle uğraşan bir aileden geldiğini ifade eden Ahmet Bayraktar, Büyük dedem, Osmanlı İmparatorluğu döneminde İstanbul’daki ilk şoförlerden biriydi. Dedem de Kayseri’de ve Ankara’da Amerikan araçlarının yedek parçalarını tedarik ediyordu. Dolayısıyla babam da ben de otomotiv sektörünün içinde büyüdük.” diye konuştu.

Bayraktarlar Holding’in kökenindeki girişim öyküsünden anekdotlar paylaşan Ahmet Bayraktar, “Hikayemizin üç önemli açısı var; ‘girişimcinin performansı’, girişimin başladığı ve büyüdüğü dönem içerisindeki ‘sosyoekonomik ve politik gelişmeler’, üçüncü olarak da ‘sektörel ve teknolojik gelişmeler’. Bu üç açının arasındaki uyum bir girişimin başarısının temelini oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.  Aile şirketlerinde nesiller arası iletişimin gelişmesine dair örnekler veren Bayraktar şunları söyledi: “Ben ve kardeşim İstanbul’da ortaokul ve lisede okuduğumuz dönemde mutlaka babamızın iş yerine gider, akşama kadar onun dükkânında çalışırdık. Bu sayede işi öğrendik. Babamızın verdiği kararları ve bu kararların arkasındaki gözlemleri ilk elden görme şansına sahip olduk. O dönemlerde şirketin başarısının arkasında babamın doğru gözlemlerinin payı çok yüksekti. İthalatla başlayan bu serüven, uluslararası otomotiv sektörünün önde gelen markalarıyla lisans anlaşmaları ve akabinde de üretimle devam etti. Türkiye’nin siyasal ve ekonomik olarak zor dönemlerden geçtiği 1979 yılında ilk fabrikamızı açtık. Ben de babamın aksi yöndeki ısrarlarına rağmen Türkiye’ye dönerek Bursa’daki fabrikamızda dış ticaret sorumlusu olarak çalışmaya başladım. Geriye dönüp baktığımda bugün dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerinin tedarikçisi olmanın yanında kendi Ar-Ge merkezinde tasarladığı ürünleri ihraç eden bir firmamız var ve bu beni çok gururlandırıyor.”

İhracat hem nefes aldırdı hem öğretici oldu

Bir iş insanı ve birey olarak gelişim sürecinde en önemli dert ortağının babası olduğunu ifade eden Ahmet Bayraktar, “Babamın sağduyusu ve öğütleri iş yaşamımda hep yol gösterici oldu. En önemli dersleri ondan aldım” dedi. Zor zamanlarda doğru kararlar almanın önemini vurgulayan Bayraktar, “24 Ocak kararları açıklandığında sektörümüzde müthiş bir talep düşüşü yaşanmıştı. O dönemde yönümüzü ihracata çevirdik ve ihracat bize nefes aldırdı. Bu hamleyi yapmasaydık belki de o noktada kalırdık” diye konuştu. Teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırımın önemine değinen Ahmet Bayraktar, “İhracat bize öğretici oldu. 1985 yılında plastik enjeksiyon yatırımını yaparak stop lambası alanında yatırımlarımızı artırdık ve Toyota’nın ülkemizde üretime başlamasıyla birliktr Japonya’daki üreticilerle yaptığımız lisans anlaşmalarıyla işimizi genişlettik. Doğru zamanda yapmış olduğumuz bu girişim bizi başarıya ulaştırdı. Sektörü iyi takip ederek kendimizi daha da geliştirmemiz gerektiğini anladık. Bilgisayar destekli yazılımlarla kendi ürünlerimizi geliştirme çalışmalarına başladık ve 1994’te Ar-Ge merkezimizi kurduk. Kendi tasarımlarımızla yaptığımız stop lambalarını küresel pazara ihraç etmeye başladık. Teknoloji alanında sahip olduğumuz bu güncelliği sürekli olarak korumaya çalıştık. 2004 yılında 10 yıllık bir stratejik yol haritası çizerek kendimizi küresel bir üretici olmaya hazırlamaya başladık. Babamızın sürekli öğütlediği gibi, müşterilerimizi iyi dinliyor, onları anlıyor, onlardan çok şey öğreniyoruz. Bu yönde de ilerliyoruz” diye konuştu.

Saygı, sevgi ve akıl

Aile şirketlerinde sevgi, saygı ve birlikteliğin sürekli olması gerektiğinin altını çizen Ahmet Bayraktar, “Aile bireylerinin duygularını iyi kontrol etmeleri ve duygularının akıllarının önüne geçmesine mani olması gerektiğine inanıyorum. Sıkıntılar elbette olacaktır ancak bizim ailemizde sevgi ve saygı hiç bitmedi. Kurucular, sağlıklarında çocuklarına doğru ile yanlış arasındaki farkı iyi anlatmalı. ‘Benden sonra tufan’ demeyi doğru bulmuyorum. Ülke olarak en güçlü yanımız aslında insan kaynağımız. Bunu daha iyi değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.


14
Nisan
2019

Evrim Kuran İle Söyleşi: Telfraftan Tablete "Türkiye'nin 5 Kuşağına Bakış"

Dünyada aile şirketleri için öne çıkan yeni değer ulvi bir amaca sahip olmak

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Dinamo Danışmanlık kurucu ortağı Evrim Kuran, aile şirketlerinin yeni nesillerine yönelik yaklaşımlara dair güncel bilgiler paylaştı. Türkiye’deki gençlerin yurtdışındaki akranlarına kıyasla yaşamsal sorunlara karşı direnç göstermeye bağlı olarak umutsuzluğa kolay kapılmadığının altını çizen Kuran, içinde yaşanılan dönemde toplumsal fayda odaklı ulvi bir amaç benimsemenin yükselen bir değer olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin, aile şirketlerinin sürdürülebilir büyümesi ve devamlılığı konusunda dünyanın en başarılı ülkesi olması vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, şirketlerde sürdürülebilirlik ve kuşak araştırmaları alanında yaptığı çalışmalarla tanınan, Evrim Kuran’ı üyeleriyle buluşturdu.

TAİDER üyeleri ile “Telgraftan Tablete: Türkiye’nin 5 Kuşağına Bakış” başlıklı bir söyleşi gerçekleştiren Evrim Kuran, dünyada şirketlerin ömrünün kısaldığını ve aile şirketlerinin güçlü ve sürdürülebilir büyümesinin başta yeni nesillerin istihdamı olmak üzere pek çok alanda toplumlara önemli katkılar sunabileceğini ifade etti. Şirketlerin devamlılığının yeni nesillerin istihdamı açısından kritik rol oynadığının altını çizen Kuran, “Türkiye yüzde 72 oranla OECD ülkeleri arasında gençlerin en stresli olduğu ülke. Ülkemizdeki genç ergenlere ilişkin yapılan bir araştırmada ise genç ergenlerimizin stres seviyesinin %50 olduğu ortaya çıktı fakat buna rağmen genç ergenlerimizin umutsuzluk seviyesi diğer ülkelerdeki akranlarına kıyasla daha düşük. Bu oldukça ilginç bir sonuç. Sebebini ise yaşamın zorluklarına karşı dirence bağlayabiliriz. Gençlerimiz problemlerle karşılaştığında sorunlarını çözüyor, görece daha rahat koşullarda büyüyen gençlerse başkalarından yardım bekliyor” diyerek gençlerdeki sorun çözme becerisinin gelişmesinin önemini vurguladı.

Şirketinizdeki gençlerin sorun çözmesine izin verin

Dünya Ekonomik Forumu’nun, 2030 itibarıyla çocukları sahip olması gereken yetkinlikler arasında bilişsel esneklik, yaratıcılık ve karmaşık problemleri çözme becerilerinin yer aldığını hatırlatan Evrim Kuran, “Gençlerin sorun çözmelerine olanak tanıyın. Bunu hem yeni nesil aile şirketi üyeleri hem de aile şirketlerinin çalışanları için uyguladığınızda bunun şirket performansına yansıdığını da görebilirsiniz. Küresel bir işveren markası danışmanı olarak, çalışmak için en iyi şartları sunan şirketlere verilen ödüllerde sıklıkla şirkette ne kadar eğlenildiğinin vurgulandığına sık tanık oluyorum. Oysa yeri geldiğinde sorunlarla karşılaşmak ve çözüm yollarını keşfetmek çalışanın şirkete daha çok bağlanmasına sebep olabiliyor” diye konuştu.

Dünyada öne çıkan yeni değer ulvi bir amaca sahip olmak

Aile şirketlerinin yaşanan dönüşüm çağındaki önemine de değinen Evrim Kuran, “İçinde bulunduğumuz dönemde sürekli olarak yeni teknolojileri ve yaşamlarımızdaki değişimleri konuşuyoruz. Başta yeni yetenekleri şirketlere çekmek olmak üzere pek çok alanda rekabetin yoğun olduğu çağımızda aslında neyin değişeceğini değil, neyin değişmeyeceğini konuşmalıyız. Bu da kültürün ta kendisidir. Aile şirketleri ve sahip oldukları kültürler bu anlamda çok değerli. Dünyada önemli bir trend haline gelen ‘Ulvi Amaç’ (Purpose) kavramı şirketleri toplumsal fayda odaklı birer duruş sahibi olmaya yöneltiyor. Bir duruşa sahip olmak, elini taşın altına sokup sorumluluk almak kültürel farklılaşma noktaları olacak. Şirketler artık neyi yaptıklarından çok neden var olduklarını öne çıkarıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Katılımcıların büyük ilgisini çeken söyleşi toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


10
Mart
2019

Etki Yaratan Aile Şirketi Olmak

Etki Yaratan Aile Şirketi Olmak:

TAİDER Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri

Türkiye ekonomisine yön veren aile şirketlerine özgü bir sürdürülebilirlik projesi olan TAİDER Kuzey Yıldızı Ödülleri’nin 2019 yılı ilk toplantısı 10 Mart’ta İstanbul’da gerçekleşti.  Tüm aile işletmelerine açık olan ödül sürecine 08 Nisan 2019 tarihine kadar başvurulabilir.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından 2017 yılında aile şirketlerinin sürdürülebilir iş modelleri geliştirmelerine katkı sağlamak, iyi örnekleri paylaşarak öğrenmeyi hızlandırmak, gelişimin tüm kurumlara yayılımını sağlama yönünde itici güç oluşturmak amacıyla hayata geçirilen Kuzey Yıldızı Projesi’nin üçüncü döneminin tanıtım toplantısı 10 Mart 2019 tarihinde Sait Halim Paşa Yalısı’nda yapıldı. Proje kapsamında sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan ve ülke ekonomisine değer katarak fark yaratan aile işletmelerine yönelik tasarlanan Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülleri, 1-2 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’ndeki törenle sahiplerini bulacak. Ödül için başvuran şirketler, şirketleri özelinde hazırlanacak olan değerlendirme raporu sayesinde gelişmiş ve geliştirilecek alanlarını tespit etme imkânı elde ediyor.

Kuzey Yıldızı Projesi tanıtım toplantısında 2018 yılında Kuzey Yıldızı Ödüllerini almaya hak kazanan şirketlerden Yorglas Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülfem Yorgancılar Perçin ve Pagmat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Akşaroğlu projenin şirketlerine kattığı faydaları ve yarattığı etkiyi katılımcılarla paylaştılar.

“Aile şirketlerine kendilerini ölçümleme imkanı veriyor”

Bugüne kadar 14 aile şirketinin sürdürülebilirlik konusunda fayda sağladığı projenin önemini anlatan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü, ödüllerin, projenin dört bileşeninden sadece bir tanesi olduğunu belirterek: “Aile işletmeleri başta olmak üzere tüm şirketlere kendilerini ölçümleyebilme imkânı veren ‘Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi’ çalışanlar, toplum, çevre ve gelecek nesiller için yaratılan etkiyi puanlıyor ve geri besleme raporu sunuyor. Etki değerlendirme testini tamamlayan aile şirketleri için de takım çalışması ve birbirlerinden öğrenerek gelişme fırsatı sunan ‘Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları’ oluşturuldu. Projede yer alan ‘Değerlendiriciler’ ise ödüle başvuran her şirket tarafından görevlendirilen aile üyeleri veya profesyonel çalışanlardan oluşuyor. Tasarım ve uygulaması ARGE Danışmanlık işbirliği ile gerçekleşen TAİDER Kuzey Yıldızı Ödülleri sürecinde, değerlendiricilerin sürdürülebilirlik metodolojisini öğrenmeleri ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama fırsatı bulmalarının projenin en önemli çıktısı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kuzey Yıldızı Projesi sunumunda ödül sürecinde değerlendirilen Yönetişim, Çalışanlar, Çevre, Toplum, Gelecek Nesiller boyutlarına bu yıl ilk defa Finansal kategorisinin de eklendiğini aktaran TAİDER Direktörü Selen Toron: “TAİDER Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülleri başvuruları 8 Nisan 2019 tarihinde sona erecek. Başvuru yapan firmalara kurum içi eğitim 10 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenecek. Başvuru dosyalarının son teslim tarihi olan 19 Haziran 2019 gününden sonra ise iki ay süren şirketleri inceleme ve saha ziyaretleri süreci başlayacak. Başvuruların değerlendirmesini en son yapacak olan jüri, 31 Ekim 2019 tarihinde sonucu belirleyecek” dedi.

“Ödülü aldıktan sonra sürdürülebilir olacağımıza söz verdik”

Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü’nün şirket içinde heyecan yarattığını söyleyen  Kuzey Yıldızı 2018 BÖİ Ödülü sahibi Yorglas Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülfem Yorgancılar Perçin, projenin aile şirketlerine katkısına yönelik olarak şu görüşleri paylaştı: “Bu ödül süreci bizlere, Sürdürülebilirlik farkındalığını şirketimizin tamamına yayma imkânı sağladı. Aile şirketimiz kurulduğundan beri babam hep şirketimizin geleceğini düşünür, bizleri de şirketle birlikte geleceğe hazırlardı. Ondan aldığımız bu düşünce ile sürdürülebilirlik çalışmalarımızı başlatmış uzun vadeli strateji planlarımızı belirlemiştik. Kuzey Yıldızı Ödülleri sürecinde mevcut çalışmalarımızı değerlendirme şansımız oldu. Şirketimize faydalı mesajlar veren bir süreçti. Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü’nü alarak kendimize şirketimizi sürdürülebilir kılma sözünü vermiş olduk. Bizim için sürecin en değerli sonucu buydu.”

“TAİDER sayesinde sürdürülebilirlik raporumuzu hazırladık”

Yarışmaya ekip olarak katılmaya karar verdiklerini söyleyen 2018 Kuzey Yıldızı KOÖİ Ödülü sahibi Pagmat Genel Müdür Yardımcısı Hakan Akşaroğlu, “Ödül sürecine başvuruyu konuştuğumuz bir toplantıda bütün başlıkları masaya yatırdık. Aslına bakarsanız farkında olmadığımız birçok şeyi yapıyormuşuz. Öncelikle bu farkındalığı sağlamamıza vesile oldu. Başvuru dosyasını hazırlama sürecinde ise bütün birimlerimizin yaptığı iş birliği sayesinde firma hikayemizi kurumumuzun içerisinde yaygınlaştırdık. En büyük kazancımız ise çok uzun zamandır hayalini kurduğumuz ve bunun için çalıştığımız sürdürülebilirlik raporunu hazırlamak oldu. Büyük markaların tedarikçisi olan bir şirketiz. Böyle bir ödül aldığımız için çok büyük takdir aldık, bize çok büyük katma değer sağladı. Süreçte iki arkadaşımızı ‘değerlendirici’ olarak projeye gönderdik. Almış oldukları eğitimler ve diğer firmaların değerlendiricileriyle sağladıkları etkiletişim, uygulamaya yönelik tecrübeleri ile hem bireysel hem kurumsal anlamda şirketimize katkı sağladılar. Firmamızın geleceğe dönük planlamasında sürdürülebilirlik alanında tecrübe kazanmış değerlendiricilerimizin olması çok kıymetli bir kazanım.” dedi.

Ödüle kimler başvurabiliyor?

TAİDER’e üye olan veya olmayan aile şirketi tanımlamasına uyan kuruluşlar başvurabiliyor. Ödüllerde 250’den fazla çalışana ve 250 milyon TL’den fazla ciroya sahip olan işletmelere yönelik “Büyük Ölçekli İşletmeler” ve çalışan sayısı 250’den ve cirosu 250 milyon TL’den az işletmelere yönelik “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler” olmak üzere iki kategori bulunuyor. Ödüle başvuran şirketler çalışanlar, çevre, toplum, gelecek nesiller, yönetişim ve finansal boyutlarında değerlendirmeye tabi tutuluyor.

Etki değerlendirme testi için: https://app.bimpactassessment.net/get-started/partner/family-business-network-international

Ayrıntılı bilgi için kuzeyyildizi@taider.org.trwww.taiderkuzeyyildizi.org


15
Ocak
2019

Aile ve İş'te Kurumsallaşma ile 4. Nesile Doğru

Aile ve İş’te Kurumsallaşma ile 4. Nesile Doğru

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İzmir Temsilciliği tarafından düzenlenen Aileler Buluşması’nın bu ayki konuğu İnci Ailesi 2.,3.,4. Nesil üyeleri oldu. “Aile ve İş’te Kurumsallaşma ile 4. Nesile Doğru” konulu toplantıda konuşan İnci Ailesi üyeleri; Emel ÖNAL ÖZKAYA, Ümit İNCİ ELBİRLİK, Şerife İNCİ EREN, Meral İNCİ ZAİM, Perihan İNCİ, , Mustafa ZAİM, Yaşar EREN, Neşe GÖK, Ece ELBİRLİK ÜRKMEZ, Şelale ZAİM GORTON, Orkun ÜRKMEZ, Acar GÖK tecrübelerini TAİDER üyeleri ile paylaştı.

Etkinliğin hoş geldiniz konuşmasını gerçekleştiren TAİDER İzmir İl Temsilcisi ve Volkan İtfaiye Araçları 2. nesil üyesi Duygu TECİM, TAİDER’in aile şirketlerinin sürdürülebilirliği ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaları aktararak TAİDER’in gelecek etkinliklerden bahsetti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ TAİDER’in 7 yıl önce İzmir’de 40 kurucu üye ile kurulmuş olmasından, bugün 600 üyeye ulaşmasından onur duyduğunu aktardı. TAİDER’in kuruluşuna vesile olan İnci Ailesi’ne tekrar teşekkürlerini sunan ÖĞÜCÜ, 70 kişilik katılımla gerçekleşen etkinlikte İzmirli üyeler ile bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını aktardı.

Ailenin 2. neslini temsil eden, kurucu Cevdet İnci’den sonra yönetimi devralan 5 kız kardeş, erkek egemen otomotiv tedarik sanayisinde ezberleri bozan deneyimlerini paylaşırken, eşleri de şirketlerin tarihlerinde yaşanmış önemli olaylar ve dönüm noktalarından bahsetti. Bir aile şirketinin kurumsallaşmasında önce ailenin kurumsallaşmasının kritik önem taşıdığına inanan ailenin ikinci nesil üyeleri, bu yola çıkan her şirketin öncelikle kendilerine özgü bir aile anayasası hazırlayarak işe başlamalarını önerdi. Önemle vurgulanan bir başka konu ise, yönetim kurulu ve icra yetkilerinin ayrı olması gerektiği yönündeydi. Üyeler ayrıca Yönetim Kurulu’nda aile üyeleriyle birlikte bağımsız danışman üyelerin de yer almasıyla ortaya çıkan farklı görüşleri zenginlik olarak gördüklerini belirtti 3. nesile devrini başarıyla tamamlayan şirkette, 3.nesil üyeler de yeni vizyon ile gözlerini geleceğe çevirdiklerinin mesajını verdi. Geçtiğimiz yıllarda kurulan İnci Aile Ofisi ile birlikte sürdürülebilirlik yolunda atılan önemli adımdan bahsedildi. 67 yıldır süregelen aile şirketi başarısında, global oyuncularla gerçekleştirilen ortaklıklarla yaratılan sinerjinin de büyük etkisi olduğuna değinildi. Toplantıda söz alan 4. nesil en genç katılımcı ise aile meclisi üyeliğinin kendisine kattığı değerlere dikkat çekti.

TAİDER’e özgü etkinliklerden biri olan Aile Buluşmaları Toplantıları” aile, iş ve ortaklık çemberlerinde yer alan aile şirketi üyelerinin anı ve deneyimlerinin güvenli ortamda paylaşıldığı, TAİDER üyelerinin konuk konuşmacı olduğu programlar dahilinde TAİDER temsilciliklerinin bulunduğu Bursa, İstanbul, Ankara ve İzmir’de devam etmektedir. 


13
Ocak
2019

Patronum Vehbi Koç: Aile Şirketlerinde Profesyonellerin Yeri

TAİDER Aile Şirketlerinde Profesyonel Yöneticiler Konusunda Paylaşım Toplantısı Düzenledi

Aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve sürdürülebilir güçlü büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, Türkiye’nin çeşitli illerinde üyeleriyle bir araya geldiği “Aileler Buluşması” paylaşım toplantılarına devam etmekte.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul Temsilciliği tarafından Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen etkinlikte 38 yıl Koç Topluluğu’nda üst düzey profesyonel yönetici olarak çalışmış halen Şok Marketler Yönetim Kurulu Başkanı olan Cengiz SOLAKOĞLU konuk konuşmacı oldu. SOLAKOĞLU Aile şirketinde geçen profesyonel hayatında derlediği anılarını katılımcılarla keyifle anlatırken hem tecrübelerini paylaştı hem de aile şirketi sahipleri ve gelecek nesillerine tavsiyelerde bulundu.

Etkinliğin açılış konuşmasında TAİDER İstanbul İl Temsilcisi ve Çilingiroğlu Kundura 4.nesil üyesi Başak ÇİLİNGİROĞLU KURTOĞLU TAİDER’in aile şirketlerinin sürdürülebilirliği ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaları aktararak TAİDER’in 2019 etkinlik ve projelerinden bahsetti. Etkinlikte TAİDER Ailesi’ne yeni katılan üyelere üyelik belgesi ve rozeti TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ tarafından takdim edildi.

“Kriz dönemlerinde de iş yönettim ama hiçbir zaman gece uykum kaçmadı.”

Koç Grubunda çalıştığı 38 yılın ardından son 14 yılda çeşitli Aile şirketlerinde Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği yapan Cengiz Solakoğlu konuşmasına başlarken Koç Grubu’nun “Memleketim varsa ben varım” etik değerleri ile yetiştiğini ve Koç Grubunun tüm aile şirketlerine örnek olacak bir gelişme ve yönetim sürecini başarıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Kurumsallaşmanın insanlara bağımlı olmadan sistemin devamını sağlamak olduğunun unutulmaması ve kurumsallaşma sürecine kurucu hayatta iken başlanmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Hakikat güneşi fikirlerin çatışmasından doğar, ortak akıl değişik fikirlerin özetleridir.”

Samimi paylaşımlarına devam eden SOLAKOĞLU “Patrona rağmen şirketin geleceği için fikirlerini açıkça söyleyen, kendine güvenen profesyonel yöneticiler ile aile şirketleri gelişir” dedi. Aile şirketi sahiplerinin çocuklarına işi yönetecek adamları seçmeyi ve onları doğru yönetmeyi öğretmelerini tavsiye eden SOLAKOĞLU Suna Kıraç’ın kurduğu Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı TEGV’in  24 yıldır iki buçuk milyondan çok çocuğa nitelikli eğitim desteği verdiğini örnekleyerek toplumda sosyal sorumluluk hizmet bilincinin oluşması ve sürdürülebilir bir yapıya ulaşması için aile şirketlerine önemli görevler düştüğünü de sözlerine ekledi.  


07
Ekim
2018

Fark Yaratan Bir Aile: OPET Petrolcülük

TAİDER üyeleri sorumlu şirket bilincinin önemini tartıştı

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul Temsilciliği tarafından düzenlenen Aileler Buluşması’nın bu ayki konuğu OPET Petrolcülük Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk oldu. “Fark Yaratan Bir Aile” konulu toplantıda konuşan Öztürk, sosyal sorumluluğu kurum kültürü olarak benimseyen bir aile şirketi olan Opet’in bu alanda gerçekleştirdiği projeleri TAİDER üyeleri ile paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TAİDER Başkanı Aydın ÖĞÜCÜ “Dernek olarak, aile şirketlerinde ‘sorumlu şirket’ bilincinin, şirketin kurumsallaşması sürecinde sağlanması gerekliliğini tüm etkinliklerimizde vurguluyoruz” dedi.

Kurumsallaşma çalışmalarına odaklanan aile şirketlerinin paydaşları olan çalışanlarına, topluma ve çevreye karşı olan sorumluluklarını da göz önünde bulundurmasının başarılı sonuçlar doğurduğunun altını çizen ÖĞÜCÜ “Çevresel duyarlılığın, şirketlere sürdürülebilirlik avantajı sağlamasının yanı sıra, şirketlerin kurumsal itibarlarına da önemli katkı sağladığını düşünüyorum. Çalışanlarına güvenli ve mutlu bir çalışma ortamı yaratan, içinde bulunduğu toplumun refah düzeyini yükselten, çevreye karşı hassasiyet göstererek üretim ve tüketimini şekillendiren firmalar iç ve dış paydaşları nezdindeki itibarı güçlendirmekle kalmıyor, doğru ve yetenekli insan kaynağı tarafından tercih edilme oranını da artırıyor.” dedi.

Nurten Öztürk ise şöyle konuştu: “OPET, öğretmen bir çiftin azmiyle kurulmuş bir marka. Bugün ise akaryakıt dağıtım sektöründe müşteri memnuniyeti liderliğini sürdüren ve uluslararası birçok ödülü olan bir şirket. Ailemizi seçme şansımız yok, her birimiz farklı yörede doğuyoruz. Ama alacağımız eğitimi ve işimizi seçme şansımız var. Bu seçimler ne kadar doğru planlanırsa o kadar güzel şeyler ortaya çıkabiliyor. İçten mutlu olmayan bireyler çevrelerine istenilen anlamda yararlı olamazlar. OPET’in başarısı aslında burada gizli… Tüm çalışanlarımız bu bakış açısına sahip, işine sevgiyle bağlı ve biz büyük bir aileyiz.  Tüm faaliyetlerimizi ve sosyal sorumluluk projelerimizi kurgularken sevgiyle yoğuruyoruz. Ben çocukluğumdan bu yana ülke ve insan sevgisiyle dolarak; çok çalışmaya, kendimi iyi yetiştirmeye, ülkeme ve insanımıza yararlı bir insan olmaya ant içtim. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ederek ülkemiz ve insanımız için fayda sağlamayı sürdüreceğiz.”

Üyeleri aile şirketli sahiplerinden ve gelecek nesillerinden oluşan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği aile şirketlerini ilgilendiren pek çok alanda birbirinden öğrenmeye dayalı deneyim paylaşımı toplantılarına devam etmekte. TAİDER Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi 2-3 Kasım tarihlerinde “Aile Şirketlerinin Olumlu Etkileri: Sorumluluk, Esneklik ve Yenilenme” temasıyla İstanbul’da gerçekleşecek. Zengin içeriği ile dikkati çeken Zirveye kayıt için : http://www.taiderzirve.org/


25
Şubat
2018

Liderin Zamansız Kaybı ile Gelen Ani Devir ve Sonrası

TAİDER Liderin Zamansız Kaybı ile Gelen Devir Sürecini Konuştu

Ülkemizdeki aile şirketlerinin kurumsallaşmasını ve kârlı sürdürülebilir büyümesini destekleyerek, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren TAİDER Aile İşletmeleri Derneği Aileler Buluşması etkinliğiyle üyeleriyle bir araya geldi.

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği İstanbul Temsilciliği tarafından düzenlenen etkinlikte Filli Boya markasıyla tanınan Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar konuşmacı konuk oldu ve tecrübelerini paylaştı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TAİDER İstanbul İl Temsilcisi Başak Çilingiroğlu Kurtoğlu TAİDER’in aile şirketlerinin sürdürülebilirliği ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmaları aktararak TAİDER’in gelecek etkinliklerden bahsetti.

“Çalışanlarımızı ailem olarak görüyorum.”

Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Akpınar samimi paylaşımlarıyla devir süreci hikayesini aktararak “Babamın vefatının ardından bir yıl duygularımdan arınmaya çalıştım. Bu ilk yılda çok ciddi krizler atlattık ve yönetim kurulu toplantılarında geleceği şekillendirecek kararlar aldık. Bu süreci yalnız atlattım, aileden yönetimsel açıdan kimseden destek almadım. Yönetime, babamın çalıştığı ekiple başladım, zaman içerisinde düzenimiz, ekibimiz yeniden yapılandı. Güvendiğim çalışma arkadaşlarımın olması, açık iletişimde olmamız daha sağlam ilerlememizi sağladı ve bizleri bugüne taşıdı.” dedi.

“Ne zaman babam gibi olmaya çalışsam işler kötü gitmeye başladı.”

Deneyimlerini paylaşmaya devam eden Akpınar, “Babam 20 yaşına geldiğimde ileride şirketi yönetmek isteyip, istemediğimi sormuştu ve o zaman ileride aile şirketimizde çalışacağıma karar vermiştim. Üniversitede bölüm tercihimi bu kararımla yaptım ve öğrencilik dönemimde kendimi psikolojik olarak iş hayatına hazırladım, stajyer gibi yazları babamla fabrikaya gittim ve sürekli gözlem yaptım. İç işleyişi bu süreçte öğrendim. Herkesin çalışma tarzı, öncelikler farklı. Babamın vefatından sonra yönetime geçtiğimde kendi tarzımı yarattım ve kendime ait bir yol haritası belirledim. Hırslarım da hep kendimle ilgili oldu. Başkalarına katkıda bulunmak, başarılı olmak için hırslandım.” diye konuştu.

“Türkiye’den başka ülkede yaşayamam.”

Konuşmasını sonlandırırken Akpınar, “Bir sabah uyandığınızda hiçbir şeyinizin olmadığını görebilirsiniz, bunlar doğal afetlerle de olabilir veya fabrikanızda çıkan bir yangınla da olabilir. Ben hep bu olasılığı düşünerek adımlarımı atıyor ve yaşıyorum. Dünya haritasına baktığımda yaşamak için Türkiye’den daha güzel bir ülke bulamadım. Bu ülkede yaşayacaksak, daha iyiye gitmesi için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız.” dedi.


07
Ocak
2018

Sürdürülebilir Aile Şirketi Yaratmak

Sun Grup, Ünlütürk Ailesi'nin konuşmacı konuk olduğu ve sürdürülebilir aile şirketi yaratma konusunda deneyimlerin paylaşıldığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.


24
Aralık
2017

Yeni Nesile Yalın Bir Şirket Devretmek

TAİDER üyesi ve Pelsan Aydınlatma Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M. Reşit Göğüş'ün konuşmacı konuk olduğu, devir süreci tecrübelerinin paylaşıldığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.


08
Ekim
2017

Aile Şirketlerinde Müzakereden Arabuluculuğa Alternatif Çözümler

Uluslararası Arabulucu ve Stratejist konuğumuz Sayın Dr. Deniz Kite Güner'in "Aile Şirketlerinde Müzakereden Arabuluculuğa Alternatif Çözümler" konulu bir konuşma yaparak deneyimlerini paylaştığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.


07
Mayıs
2017

Geleceğe Güven İlkemiz, 4. Nesil ile Yönetimdeyiz

TAİDER üyeleri, Lila Kağıt Öğücü Ailesi'nin konuşmacı konuk olduğu, devir süreci tecrübelerinin paylaşıldığı etkinliğimizi gerçekleştirdik. Toplantımız ardından BenMaker proje alanını ziyaret ettik. BenMaker projesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

KONUŞMACILAR:

ALP ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt Genel Müdür)

1983 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Liseyi Üsküdar Amerikan Kolejinde okuduktan sonra, 2001 yılında Üniversite Eğitimi için Amerika’ya gitti. Tufts Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ek olarak Girişimcilik ve Ürün Tasarımı yan dal programlarını da tamamladı. Öğrencilik hayatı sırasında çalışma hayatına başlayarak çeşitli satıcılık deneyimleri elde etti. Profesyonel anlamda iş hayatına Marmara Şirketler Grubu (MŞG) bünyesinde 2005 yılında mevcut tekstil tesislerinin kesintisiz, doğa dostu ve güvenilir enerji tedariğini karşılamak üzere başlayan enerji işletmesinin kuruluşunda Proje Mühendisi olarak başladı. Devam eden yıllarda sırasıyla kağıt ve konverting tesislerinin ve enerji santralinin ilave kapasitelerinin fizibilitesi, iş planlaması, yatırım uygulama ve devreye alma çalışmalarına proje ve iş geliştirme mühendisi rolü ile devam etti. 5 yıllık Proje Mühendisliğinin ardından, fizibilitesinden itibaren içinde yer aldığı ve organizasyonunun şekillenmesinde katkı sağladığı Hızlı Tüketim Satış, Pazarlama ve Dağıtım şirketinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. 2009-2014 yılları arasında görev aldığı bu sürede, temizlik kağıtları alanında Pazar payının 2 kat artırılması, Sofia markasının tüketici bilinirliğinin en çok hatırlanan marka/kampanyalar arasına dahil edilmesi, ihracat satışlarının yükseltilmesi ve nihayetinde 3 kat kapasite artırımını sağlayacak yeni yatırım kararının alınması seviyesine gelinmiştir. Diğer taraftan MŞG’nin kurumsal yönetim seviyesinin geliştirilmesi ve halkla ilişkiler çalışmalarının yürütülmesine katkı sağlamıştır. 2014 yılı ortasında, MŞG’deki onuncu yılında, 2 yıl sürecek bir devir alma programı çerçevesinde Genel Müdür’lük görevine atanmıştır. Şirket vizyonu çerçevesinde (2023’te ISO ilk 100) sanayi ve hızlı tüketim alanında yatırım ve büyüme hedefleri doğrultusunda, bir taraftan kurumsallaşma, markalaşma ve rekabetçi işveren markasına dönüşüm çalışmalarına devam etme, diğer taraftan Yönetim Kurulunun belirlediği değerler doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir. Evli ve 1 kız  ve 1 erkek çocuk babası olan Alp Öğücü, sosyal yaşamında dernek çalışmaları, spor faaliyetleri, doğa gezileri, sinema, yönetim ve psikoloji kitapları okumak gibi konularla ilgileniyor.

AYDIN ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt Yönetim Kurulu Üyesi)

Marmara Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Aydın Öğücü, 1961 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi. Üniversite’ye kadar eğitimini burada sürdürdü. 1982 yılında Üniversite Eğitimi için İngiltere’ye gitti. Manchester Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde, “Polimer Kimya Mühendisliği” bölümünü tamamlayarak İstanbul’a geri dönerek Profesyonel iş hayatına Marmara Pamuklu Mensucat’ın kurulumunda çalışmaya başlayarak adım attı. 1984 yılında kurulan Marmara Pamuklu Mensucat İplik işletmesini 2004 yılında Boyahane işletmesi, 2005 yılında Enerji Santrali ve 2007 yılında Lila Kağıt gibi yerli yatırımlar takip etti. Evli ve 3 çocuk babası olan Aydın Öğücü, Üniversite yılında ilk kez tanıştığı ve o günden beri bir hobi olarak devam ettiği gitar merakına ilerleyen yıllarda piyanoyu da eklemiştir.

BURCU ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt İş Analisti)

1987 yılının karlı bir Ocak ayında İstanbul’da dünyaya geldi. Burcu, Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nden 2005 yılında mezun oldu. Ardından, 2010 Yılında Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite sonrasında Londra’da bulunan London Business School’da  Yönetim alanında Yüksek lisansını tamamladı.Burcu bankacılık sektörüne ilk adımlarını üniversite yıllarında Deutsche Bank ve yüksek lisans sonrası HSBC Bank’ta yapmış olduğu stajlarla adım attı. Profesyonel iş hayatına 2012 yılında Türkiye Ekonomi Bankası’nda Finansal Piyasalar Kurumsal Bankacılık Satış Yetkilisi olarak başladı. 2013 yılında HSBC Bank A.Ş.’nin Hazine ve Sermaye Piyasaları ekibine katıldıktan kısa bir süre sonra Londra’daki HSBC Bank PLC’nin Global Piyasalar Orta Doğu Avrupa ve Sahra Altı Afrika ülkelerinin kurumsal satış ekibinde satış analisti ve yöneticisi olarak görev aldı.  2015 yarısında Türkiye’ye döndükten sonra HSBC Bank A.Ş. Hazine ve Sermaye Piyasası biriminde Kurumsal Satış Yöneticisi olarak Döviz/Faiz/Emtia üzerine Türev Ürünlerin satış ve pazarlaması görevine devam etti. Kariyerinin bankacılık kısmında sorumlu olduğu bölgelerdeki sektöründe lider kurumsal firmaların finansal risk yönetimi için duydukları ihtiyaçlara cevap verecek projelerde çalıştı. Lila Kağıt bünyesindeki kariyerine 2016 yılı Ekim ayı itibariyle başlamış olan Burcu, Türkiye’de SPK Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey ve Türev Araçlar Lisanslarına sahiptir. Ayrıca İngiltere’de görev yaptığı dönemde Finansal Vadeli Yatırımlar konusunda da CISI Level 3 sertifikasını almıştır. Burcu Öğücü’nün arkadaşları ve dostları hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. Dostlarıyla ve ailesiyle farklı lezzetleri ve ülkeleri keşfetmek en büyük zevkleri arasındadır.  

ONUR ÖĞÜCÜ (Lila Kağıt Proje Geliştirme Müdürü)

1988 yılında dünyaya geldi. 2005-2009 yılları arasında Boston Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde üniversite eğitimini aldı. 2009-2010 yılları arasında Hong Kong Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği ve Lojistik Yönetimi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2010 yılında Türkiye’ye geri dönerek Lila Kağıt’ta Proje Uzmanı olarak profesyonel iş hayatına girdi. 2011 yılında eş zamanlı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans yüksek lisansı yapmaya başladı. 2012-2015 yılları arasında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Kurumsal Finansman Uzmanı olarak görev yaptı ve firmalara şirket alımı/satımı, halka arz, tahvil ihracı ve değerleme gibi konularda stratejik danışmanlık verdi. 2016 yılı Nisan ayı itibariyle profesyonel hayata ilk adım attığı Lila Kağıt bünyesinde kariyerine devam etme kararı alarak Proje Geliştirme Müdürü pozisyonunda göreve başlamıştır. Bekar olan Onur Öğücü, hobi olarak doğa sporları ile ilgilenmektedir.


30
Nisan
2017

Aile Şirketlerinde Ayrılık Başarı ve Yenilik Getirebilir mi? Bu Süreç Nasıl Yönetilmeli?

TAİDER üyesi ve Gürallar Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Esin Güral Argat'ın konuşmacı konuk olduğu, devir süreci tecrübelerinin paylaşıldığı etkinliğimizi gerçekleştirdik.

Konuk: 

Esin Güral ARGAT

Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı ve Enstitüsü bölümünde devam eden Esin Güral Argat, çalışma hayatına 1992 yılında kendi kurduğu Güven Çini ve Seramik şirketinde başladı. Argat, 1998 yılında aile şirketlerinden LAV’da Genel Müdürlük görevini üstlenmesinin ardından 2005 yılında grubun perakende sektörünü tanımak için başlattığı Evport girişiminin tüm operasyonel ve stratejik süreçlerini yönetti. 2008’de Gürallar Grubu’nun turizm yatırımlarının stratejik yapılanmasını gerçekleştirerek, Travelife Collection “Travelife Gold ”, TUI Holly ödüllerinin sahibi Alibey Resort Side tesisinin kurulumunu yöneten Esin Güral Argat, Züccaciye kolunda, dünyanın 6. cam üreticisi konumunda olan, LAV markasının yaratılma sürecinin mimarıdır. Halen, grubun global marka yaratma stratejisine Maldivler’de lüks otel segmentinde yürüttüğü yatırımla liderlik yapmaktadır.

Esin Güral Argat, bilgi ve teknolojinin iş dünyasındaki önemine olan inancını somutlaştırmak adına Bilkent ve MIT Üniversiteleri ortaklığında yürütülen nano teknoloji ağırlıklı projelerin liderliğini yapmaktadır. Argat, halen Gürallar Grubu’nun sanayi stratejilerinde ve yatırımlarında liderlik etmektedir ve grup şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev almaktadır. Ayrıca TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası Lideri olan Argat, Türkiye İş Kadınları Derneği’nde de Yönetim Kurulu Asil Üyesi olarak görev almaktadır. Evli ve iki çocuk annesi olan Esin Güral Argat iyi derecede İngilizce bilmektedir. 


12
Şubat
2017

Genç Nesiller ile Ailede ve Şirkette Dönüşüm

TAİDER üyesi ve Kırçiçeği Genel Müdür’ü Sayın Meryem Dilşad İpbaş’ın “Genç Nesiller ile Ailede ve Şirkette Dönüşüm” konulu bir konuşma yaparak deneyimlerini paylaştığı etkinliğimize katılım gösteren tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.
 


04
Şubat
2017

Paylaşım ile Gelişim - II

Değerli TAİDER Üyeleri,

TAİDER, ülke ekonomisinin itici gücü aile şirketlerinin güçlü sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan ve konusunda aranan, değer gören önemli bir sivil toplum örgütü olma yolunda ilerliyor.

“Ailede Birlik, İşletmede Sürdürülebilirlik” sloganıyla 2012 yılında 40 kurucu üye ile yola çıkan TAİDER, bugün 130 aile şirketi ile toplam 435 üyeye ulaştı. Üyelerimizin yarısı, aile şirketlerinde çalışan ya da çalışmak üzere olan 18-40 yaş arası gelecek nesil üyelerimiz. İşletmelerimizin çoğunluğu 2. nesil tarafından yönetilmekte ve 3. nesil ile birlikte çalışmaya başlayan üyelerimiz de çoğalmakta.

TAİDER “gelişim dönemi” stratejilerini hep birlikte oluşturmaya devam ediyoruz. Şubat 2016’da siz üyelerimizin katkılarıyla ilkini gerçekleştirdiğimiz “Paylaşım ile Gelişim” toplantımızı periyodik olarak tekrarlayarak daha iyiye ve daha güzele tutkumuzu sürdürmeyi hedefledik.

4 Şubat, Cumartesi ve 5 Şubat, Pazar günü Kuşadası Hilton Double Tree Otel’de değerli dostumuz Mustafa Doğrusoy yönetiminde, TAİDER gelişim stratejilerinin görüşüldüğü, üye beklenti ve önerilerinin değerlendirildiği arama konferansımızda hareketli ve keyifli zamanlar geçirdik.

Dünyanın ve ulusumuzun zor günler geçirdiği bu dönemde bir geniş aile gibi birbirimize tutunmak, birlik olmak ve daha çok çalışmak zorundayız. Birliktelik ruhu ve sizlerin değerli katkılarının mutlaka yer alması için katılımlarınızı önemle rica ediyoruz. En güçlü yanlarımız olan PAYLAŞIM ve BİRBİRİNDEN ÖĞRENME özelliklerimizden derneğimizin geleceği için yararlanalım. 

Paylaşım ile Gelişim -II toplantısı ardından hazırlanan videoyu izlemek için tıklayınız.
 


04
Aralık
2016

Geleceğe Hazırlanan Gelecek Nesiller

Tarih: 4 Aralık 2016, Pazar

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı -Yeniköy / İSTANBUL

Saat: 10.00-13.00 Kahvaltı

Konuk: Şükrü Ünlütürk ve ailesi

Etkinlik ücreti: 100TL/kişi

*Sadece üyelere açıktır.  Üyelerimizin aileleri ile birlikte davetli olduğu paylaşım toplantısıdır.

**Dekontunuzu info@taider.org.tr adresine ilettiğinizde kaydınız tamamlanacaktır.
***Ödeme dekontunuzda etkinlik tarihinin ve katılımcı isminin belirtilmesini önemle rica ederiz.


09
Ekim
2016

Aile Şirketlerinde Farklı Nesiller

Değerli Üyelerimiz,

9 Ekim, 2016 Pazar günü İstanbul’da, Helvacızade Gıda İlaç Kimya CEO'su Dr. Mevlüt Büyükhelvacıgil’in aramızda olacağı “Aile Şirketlerinde Farklı Nesiller” konulu etkinliğimizde sizleri aileleriniz ile birlikte aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 9 Ekim, 2016  Pazar

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı -Yeniköy / İSTANBUL

Saat: 10.00-13.00 Kahvaltı

7 Ekim’e kadar lütfen cevap veriniz.

Etkinlik ücreti: 100TL/kişi

*Sadece üyelere açıktır.  info@taider.org.tr

*Üyelerimizin aileleri ile birlikte davetli olduğu paylaşım toplantısıdır.


10
Nisan
2016

Ailede Kurumsallık ve Şeffaflık-İstanbul

Kayıt için lütfen tıklayınız.

Değerli Üyelerimiz,

10 Nisan, 2016 Pazar günü İstanbul’da, Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ve ailesinin aramızda olacağı “Ailede Kurumsallık ve Şeffaflık” konulu etkinliğimizde sizleri aileleriniz ile birlikte aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 10 Nisan, 2016  Pazar

Yer: Sait Halim Paşa Yalısı -Yeniköy /İSTANBUL

Saat: 10:00-13:00 Kahvaltı

Sadece üyelere açıktır.

7 Nisan’a kadar lütfen cevap veriniz.

iletişim için:  info@taider.org.tr

Etkinlik ücreti: 85TL/kişi

*Ödeme salona girişte yapılacaktır.


27
Şubat
2016

TAİDER Paylaşım ile Gelişim Toplantısı-İzmir


01
Şubat
2016

Perdeden Hayata Sinema Sohbetleri-İzmir


17
Ocak
2016

Aile Ruhu ve Birliktelik-İstanbul


30
Nisan
2015

Perdeden Hayata Sinema Sohbetleri-İzmir

Konuşmacı : Prof.Dr.Julide Kesken

Film: The King's Speech - Zoraki Kral

Yer: Key Otel / İzmir

13
Ekim
2021

Uluslararası FBN 31. Dünya Zirvesi 13-16 Ekim 2021 - Lütfen takviminize kaydediniz.

Lütfen takviminize kaydediniz.

Tarih: 13-16 Ekim 2021

Yer: Budapeşte, Macaristan


04
Mart
2021

Coffee for Entrepreneurs - Exponential Thinking with Chadia El Meouchi - 04 Mart Kayıt için lütfen tıklayınız

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen tıklayınız.

In this 90 mins session, you’ll:
> Learn from the journey of Chadia El Meouchi, Top 50 Most Influential Women in Middle East Finance (2019) and 3rd Gen business family member from Lebanon, who became passionate about Exponential Thinking and used it to apply new tech in her family’s business
> Explore the exponential potential of new technologies such as Artificial Intelligence, Machine Learning, Robotics, 3D Printing, IOT, and Biotech, plus how their application could transform the most traditional of business sectors
> Learn more about the 6Ds of exponential thinking framework, from Digitized to Democratized!


25
Şubat
2021

FBN-UN Joint Family Business for Sustainable Development Initiative - 25 Şubat - Kayıt için lütfen tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen tıklayınız.

To deliver on the Sustainable Development Goals by 2030, an ambitious global effort is required over the next decade to accelerate sustainable solutions to the economic, environmental, social and governance challenges at the speed and scale required. All sectors of society, including business, are called upon to demonstrate leadership towards a transformative and sustainable future.

The WIF Family Business Conference features keynote addresses by eminent thought-leaders, followed by an interactive dialogue with family business representatives, practitioners, academia, and United Nations experts on how family business can be galvanized to align the sustainability agenda with corporate strategy. UNCTAD and FBN are formally launching their joint global Family Business for Sustainable Development (FBSD) Initiative and family business representatives will share their first experiences.


18
Şubat
2021

FBN-Competitive Outlook for 2021 - 18 Şubat - Kayıt için lütfen tıklayınız.

Kayıt için lütfen tıklayınız.

A competitiveness outlook for 2021, update by Pr. Stéphane Garelli


16
Şubat
2021

Pwc Global FB Survey Results 10th Ed - 16 Şubat - Kayıt için lütfen tıklayınız.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen tıklayınız.

Connect with PwC leaders and a panel of forward-looking family business owners from around the world 

To reveal the current thinking - and future outlook – of 2,800 family business leaders across 87 territories, we are hosting a webcast on the 16th of February 2021, 14.00-15.00 GMT, to mark the launch of PwC’s 10th Global Family Business Survey – ‘From trust to impact. Why Family Businesses need to act now to ensure their legacy tomorrow’.

Our Survey’s findings show that it’s no longer enough to rely on values and legacy to propel the business forward. Tomorrow’s family business requires a new approach for lasting success—one based on accelerated digital transformation, prioritization of sustainability goals, and professional family governance.

During the 60-minute session, panelists will discuss takeaways from the survey and share their views and call for action on the next steps to ensure family businesses’ longevity and success going forward.
 
Register now via the form on the right to join a discussion with PwC leaders and a panel of forward-looking family business owners from around the world. If you have any questions regarding the webcast, please get in touch with Francesca Ambrosini, Family Business Client Programs, PwC United Kingdom. (francesca.ambrosini@pwc.com)

This event is open to all - if the time doesn't work for you, be sure to register to access the recording.


11
Şubat
2021

Financial Peers - Crypto Currency - 11 Şubat - Kayıt için lütfen tıklayınız

Kayıt için lütfen tıklayınız.

Today everyone speaks about crypto...so we have decided to give the mic to NxG peer and  pioneers in the digital currency's world.  Join us for a two hours session to learn from peers and practice!


04
Şubat
2021

Uluslararası FBN Girişimcilerle Kahve Sohbetleri 04 Şubat 2021 - Kayıt için lütfen tıklayınız.

Değerli TAİDER Üyelerimiz,

04 Şubat 2021 Perşembe günü TSİ 16.00’da gerçekleşecek Uluslararası FBN Girişimcilik Sohbetleri etkinliğinde FBN-Asya’dan Silva Grup http://www.bpdesilva.com 5.nesil aile üyesi Navin Amarasuriya ve FBN-Amerika’dan Contentment Foundation https://contentment.org Kurucu Ortağı Daniel Cordaro konuşmacı olacaklar.

KOVİD-19’un dünyayı sadece fiziksel düzeyde değil, psikolojik ve duygusal düzeyde de derin bir şekilde değiştirdiği günümüzde aile şirketlerinin, doğru kararları verebilmeleri için zor durumları sakin ve net bir şekilde düşünebilmelerine yardımcı olacak olan araç ve metodların konuşulacağı bir ortak girişimcilik örneğini dinlemek üzere aşağıdaki bağlantıdan kayıt olabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için lütfen tıklayınız.

FBN'in diğer etkinliklerini takip etmek ve kayıt olmak için lütfen tıklayınız. Şifre: @fbnevents


02
Şubat
2021

Uluslararası FBN Direktörler Yıllık Toplantısı

Uluslararası FBN Direktörler Yıllık Toplantısı

Tarih: 2-3-4 Şubat 2021

Yer: Çevrim içi


01