Sürdürülebilirlik ve Aile Şirketleri
Sürdürülebilir bir dünya için ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta hepimizin üzerine düşen sorumluluklar olduğuna inanıyoruz. Aile işletmelerimizin devamlılıkları sağlandıkça, ülkemizin ulusal ve uluslararası platformda ekonomik gücü artacak, aile işletmelerimiz günümüz dünyasında fark ve değer yaratan işletmeler olarak öne çıkacaklar. 

Bu nedenle tüm dünyada gündemde olan “sürdürülebilirlik” konusuna TAİDER olarak büyük önem vermekteyiz. Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini desteklemek için ise Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi’ni başlattık. 

Kuzey Yıldızı Aile İşletmelerinde Sürdürülebilirlik Projemiz, kurumsal sürdürülebilirlik için dört bileşeni barındırmaktadır: Kuzey Yıldızı Etki Değerlendirme Testi, Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü, Sürdürülebilirlik Değerlendiricilerinin Yetiştirilmesi ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları. 

Kuzey Yıldızı: Ruhunuzu Geleceğe Taşıyın
Projenin gelenekselleşeceğine inandığımız en önemli bileşeni Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü ile kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyerek bu alanda çalışmalar yapan,  çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller açısından fark yaratarak ülke ekonomisine değer katan aile işletmelerinin teşvik edilmesini amaçlamaktayız.

Proje kapsamında sürdürülebilirlik değerlendiricileri yetiştirilecek ve ödüle başvuran şirketler önce başvuru evraklarından sonra yerlerinde ziyaret edilerek değerlendirilecektir. Değerlendiricilerin hem teorik hem de saha ziyaretleri ile öğrenme ve öğrendiklerini kendi şirketlerinde de uygulama imkânı bulmalarını hedefliyoruz. Bu projenin en önemli çıktısının TAİDER bünyesinde eğitilmiş ve uygulamada bulunmuş değerlendiriciler kazanmak olacağına inanıyoruz.

Üyelerimiz arasında sürdürülebilirlik yolculuğuna çıkmış aile ve şirketlerin temsilcilerinin paylaşarak öğrenecekleri Sürdürülebilirlik Çalışma Grupları da kurulmaya başlanmıştır.

Dünyada ilk kez Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Ödülü
Kuzey Yıldızı Ödülü ve Değerlendirme Modeli’nin geliştirilmesi ve uygulanması TAİDER Aile İşletmeleri Derneği ve ARGE Danışmanlık ile işbirliği içinde yürütülmektedir.  Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü’ne başvuran aile şirketleri değerlendiricilerin puanlamaları sonrası Kuzey Yıldızı Jürisi tarafından son değerlendirmeye alınacaklar. Jüri tarafından değerlendiricilerin puanlama matrisleri üzerinden son değerlendirmeler yapılacaktır. 2 kategoride (Büyük Ölçekli İşlemeler ve Küçük-Orta Ölçekli İşletmeler) verilecek ödül, açılış konuşmasını Sayın Ali Koç’un yapacağı ve 03 Kasım’da InterContinental Otel, İstanbul’da gerçekleşecek TAİDER 5.Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde takdim edilecektir. 

Ödülü Sunan: TAİDER Aile İşletmeleri Derneği

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, ülkemiz aile işletmelerinin yüksek performanslı, uluslararası yönetim ilkelerine sahip, ülkemize değer yaratan ve sürdürülebilir kurumlar haline gelmelerine destek veren, üyelerin aralarında en iyi uygulamaları ve çözüm gerektiren sorunları paylaşabilecekleri, dünyanın önde gelen aile şirketleri ile iletişim kurabilecekleri ve gelecek nesillerini geliştirebilecekleri önder kurumdur. Türkiye’deki aile işletmelerinin nesiller boyu gelişmesi, ülkemiz ekonomisinin daha sağlıklı ve kalıcı büyümesine destek olmak amacıyla 2012 yılında kurulmuştur ve 65 ülkeyi kapsayan, 34 üye dernekte örgütlenmiş İsviçre merkezli Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı (Family Business Network International) Türkiye üyesidir. 

Ödül Süreci Metodoloji Uygulama Danışmanı: ARGE Danışmanlık

ARGE Danışmanlık, 1991 yılından bu yana müşterilerine yönetim danışmanlığı hizmetleri sunmaktadır. Bugün gelişmiş metodolojileri, çeşitli sektörlerde elde ettiği deneyimleri ve güçlü danışman ekibi ile ARGE, Türkiye’nin önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır. Rekabet stratejisi, iş mükemmelliği ve kurumsallaşma alanlarındaki çalışmaları ile şirketlerin kendi piyasalarında önder olmalarına önemli katkılarda bulunan ARGE’nin hizmetlerinin tümü müşterilerinin iş performansını farklı olarak arttırmaya yöneliktir.ARGE Danışmanlık, uluslararası içerikte ve yerel şartlarda uygulanabilir çözümler, bunlara ulaşmak için gerekli metodoloji ve uygulama deneyimi ile aile işletmelerinin kurumsallaşması yönünde projeler gerçekleştirmektedir. ARGE, TAİDER Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü’nün tasarım ve uygulamasını gerçekleştirmektedir.   

Aile Şirketinizin Sürdürülebilirlik Alanında Nerede Olduğunu Öğrenmek İster misiniz?

Test Edin, Kıyaslayın, İyileştirin!

Kuzey Yıldızı Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirme Testi için:

http://bimpactassessment.net/familybusinessnetwork

Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Etki Değerlendirmesi Türkçe Soru Rehberi için:

http://taider.org.tr/images/belgeler/kuzey_yildiziaile_sirketlerinde_surdurulebilirlik.pdf

Yaklaşan Etkinlikler

Aile Şirketlerinde Kurumsal Yönetim

24 Kasım 2017 Cuma

İstanbul

Kalıcı Olmak için Değişimi Yönetmek

25 Kasım 2017 Cumartesi

Kordon Otel, İzmir

TAİDER Korusu Fidan Dikim Töreni

02 Aralık 2017 Cumartesi

Taşkesik Köyü Orman Yolu Torbalı, İzmir

Yeni Nesile Yalın Bir Şirket Devretmek

24 Aralık 2017 Pazar

İstanbul

Direktörler Toplantısı

24 Ocak 2018 Çarşamba

Belçika

Kurumsal Üyelerimiz

YUKARI ÇIK